Objednejte 2 balení čerstvě pražené kávy nebo 1 degustační balíček a dopravu máte zdarma.
Akce platí do 29. listopadu 2020 a nelze ji kombinovat s jinými slevami na Čerstvou Kávu.

Zajímavosti o kávě a zdraví

Mezi konzumenty kávy je rozšířen zvyk podávat ke kávě sklenici vody a ještě nedávno platilo, že je nezbytné vypít po každém šálku stejně velkou sklenici vody.

Ovšem vědci z německé společnosti pro výživu a dietetiku v Bad Achenu přišli nyní s objevem, že káva neodebírá tělu vodu a že i ona naopak přispívá k pokrytí denní potřeby tekutin. Mají za to, že kdyby platily doposud uznávané pravdy, které se ovšem nyní ukazují jako omyly, pak by káva musela být močopudným lékem. Svá tvrzení opírají o studie, při kterých se u vzorku lidí zkoumal vliv kofeinových nápojů, nápojů bez kofeinu, kalorických nápojů i těch bez kalorií na stav tekutin v těle. Výsledek prokázal, že nápoje obsahující kofein nezpůsobují žádný nárůst vylučování tekutiny z organismu.

Mohou být proto započítávány do pitného režimu člověka. Pití kávy tedy nemá na stav tekutin v těle žádný vliv, pokud se nevypije více než 300 ml kofeinu, což představuje asi čtyři šálky kávy. To je dávka, která může velmi krátkodobě způsobit zvýšené vyloučení tekutin, ale pouze u lidí, kteří měli před požitím kávy několikadenní, či týdenní kofeinový půst.

Máme rádi sladkou kávu a často si říkáme, že nehledíme na štíhlou linii. Proto nás velmi překvapila a potěšila zpráva od dánských vědců, kteří zjistili, že pokud člověk vypije za den pět až šest šálků kávy anebo čaje oslazený vždy dvěma kostkami cukru, tak má až o 40 % nižší riziko přibrání na váze. Zní to sice neuvěřitelně, ale cukr stimuluje metabolismus ve střevech a snižuje tak chuť k jídlu. Navíc jsou ještě kalorie cukru méně významné než kalorie vznikající z normální potravy.

A nakonec dobrá zpráva pro školáky, kterým zachutnala káva. Vědci jim ji doporučují pro její povzbudivé účinky, která po ránu zvýší jejich pozornost při výuce, zapůsobí příznivě na krevní oběh a tím zlepší i prokrvení mozku.