Jak vybrat french press?

Kvalitní kávu připravíte mnoha způsoby. French press patří mezi ty rychlé, pohodlné a levné. Nepotřebujete automatický kávovar za 30 tisíc, kde z dvaceti funkcí využijete tři, vystačíte s malou kádinkou a pístem, na jehož konci je jemné sítko, za několik stokorun.

Jaký french press vybrat? Prošli jsme otázky, se kterými se na nás v souvislosti s jeho pořízením obracíte, a připravili jsme stručný návod, který vás výběrem french pressu provede. Začněme otázkou nejčastější – jak velký přístroj pořídit?

Na kolik šálků?

Pro kolik osob budete kávu pravidelně připravovat? Typicky se káva z french pressu servíruje do šálků o objemu 100-150 ml, dva nebo tři lidé tak bohatě vystačí s přístrojem na 3 šálky. Pokud ale dáváte přednost šálkům větším, „třídecákům“, zvolte pro stejné množství osob raději french press větší - na 8 šálků.

Nezapomeňte přitom, že káva chutná nejlépe čerstvě připravená, chystat ji do zásoby znamená ochudit se o jemné chuťové nuance, které se s každou minutou, kdy káva jen tak stojí, ztrácejí.

Sklo nebo nerez?

Začátečník často podvědomě volí sklo – dovnitř je vidět, přípravu má vizuálně pod kontrolou, kombinace kovu a varného skla vypadá také přitažlivěji než čistě nerezová nádoba. Pokud ale již nyní víte, že s french pressem budete často cestovat, zvolte nerozbitný přístroj z nerezu – možnost poškození během přepravy tak omezíte na minimum. Borosilikátové sklo je horkuvzdorné, nerozbitné nikoli.

Seženu náhradní díly nebo příslušenství?

Na french pressu není v podstatě moc co rozbít či zničit, je ale potřeba jednou za dva či tři roky vyměnit sítko pístu, které se při pravidelném používání opotřebovává. U modelů ze supermarketů a nákupních center právě tady bývá problém – příslušenství není k dispozici, french press je dodáván „na jedno použití“. Totéž platí pro skleněné díly french pressu.

U značkových french pressů je tomu jinak – například oblíbené značky La Cafetiere (Randwyck) nabízejí široký sortiment náhradních nádob i sítek. Oboje u nás naleznete.

Vybíráte očima?

Pak vězte, že jednoduchý a levný neznamená v případě french pressu nepřitažlivý. V moderní kuchyni se jistě neztratí model z leštěného nerezu, kombinace skla, nerezu a kvalitního plastu upoutá pozornost doma i v malé kavárničce. Záleží jen na vás, zda dáváte přednost umírněné klasice či lehce extravagantní eleganci. Základní funkce french pressu, příprava chuťově výborné kávy, je vždy stejná.

French press jsem nikdy nedržel v ruce. Je nějaký model speciálně pro začátečníky?

Ne. Všechny french pressy pracují stejně. Stejně jednoduše. Do kádinky nasypete kávu, zalijete vodou a necháte přibližně 3-4 minuty odstát. Pak zatlačením na píst oddělíte sedlinu od hotového nápoje. Poradí si i úplný začátečník. Hned napoprvé. Mistra v této disciplíně z vás udělá náš návod na přípravu kávy ve french pressu.

Náš tip: French pressy nabízíme v ceně od 199 Kč. Vyberte si.