Fungujeme již bez jakéhokoli omezení, všechny prodejny i coffee bary jsou otevřeny.

Druhy a typy kaváren

Vizáž kaváren se od dob minulé příliš nezměnila, velmi často je zachován i interiér a atmosféra z doby svého vzniku.

Denní kavárny poskytují hostům i určitou nabídku jídla, která bohužel ale nebývá tak pestrá. Bohatá je však nabídka teplých a studených nápojů. Zato ve velkých kavárnách s nočním provozem se odehrává opravdový život.

Zkušení barmani nabízí své umění v podobě množství míchaných nápojů, lístek se blyští specialitami, které jsou typické pro každou kavárnu. Což vytváří atmosféru, která přitahuje zákazníky a hosty. Někteří z nich mají své oblíbené místo, jiní se snaží zkoušet pokaždé jiné, aby mohli porovnávat.

V kavárnách často uslyšíme reprodukovanou hudbu, ke které je možno i tančit; v centrech větších měst nás může příjemně překvapit i hudba živá. Někde je hostům dána i možnost zahrát si s přáteli kulečník anebo třeba šachy. Kavárny, které jsou spjaté s ulicí a životem v ní, často nabízí v létě možnost sedět v předzahrádkách anebo dokonce na chodníku. I lázeňští hosté si mohou dosytosti užít kavárenského prostředí, protože mají možnost navštívit koncertní kavárny nacházející se ve většině lázeňských měst.


Ti, kteří si potrpí na opravdový luxus, by měli navštívit Café Louvre v centru Prahy. Tento podnik býval centrem kulturního dění na počátku minulého století a byl také vrcholem kavárenství v Praze. Mimo jiné si zachovává stále původní secesní podobu.V Praze existuje od konce 19. století další vyhlášená kavárna – Café Savoy, která je proslulá vykládaným a malovaným stropem. Je obzvláště vyhledávána především umělci a výtvarníky.

Nicméně nepříjemnou pravdou je, že ač obě dvě výše zmíněné kavárny nabízí pravý luxus a dokonalé prostředí starých kaváren, tak jim bohužel schází dobrá a kvalitní káva odpovídající ceně šálku.

Obrazem dnešní doby budou dnes již značně oblíbené internetové kavárny, které jsou často vyhledávány studenty a cizinci, pro které je to velmi levný způsob komunikace s domovem. Kavárny jsou vybaveny počítači připojenými na internet. Tato idea vznikla zejména kvůli potřebám zákazníků, kteří nemají možnost přístupu na internet, a tak jim bylo nabídnuto spojit „příjemné s užitečným“.

Lidé si chodí do kaváren vyřizovat elektronickou poštu, skenovat, vypalovat data anebo jenom chatovat a bavit se hraním her. Za minut připojení se zaplatí asi jedna koruna, ale na ceně se projeví i region, kde se kavárna nalézá, vybavenost počítače, ale i doba připojení. Prostřednictví počítače si lze dokonce objednat nápoj anebo občerstvení.

Nicméně mnozí z majitelů internetových kaváren tvrdí, že se jedná o službu doplňkovou, na které se nedá příliš vydělat, a kavárníci z malých měst dokonce uvažují o jejím zrušení. Zvýšená sazba DPH u těchto služeb podle nich snížila jejich rentabilitu. Ale jiné kavárny se naopak snaží nabídku rozšiřovat například o videokonference, které doceňují především cizinci. Jsou také internetové kavárny, které nabízí pronájem na pracovní setkání či školením. Dalším dobrým příkladem je nápad zahraničních kaváren pořádat pro zákazníky soutěže, při kterých je možné získat za stejnou cenu i několikanásobný čas připojení, což je lákavá nabídka a možnost, jak získat zákazníky.

Ač se kavárny opět pomalu stávají místem, kam lidé vyrazí jen tak posedět, tak přesto nemusí být místem, kde si můžeme dát dobrou a čerstvou kávu. Kavárny v dnešní době často více dbají na komerční značku, která jim dokáže nabídnout více než jen kávu – kávovary zdarma, reklamu zdarma apod. To se bohužel stává velmi negativním a zároveň frekventovaným trendem dnešní doby – hledat co nejlevnější kávu a ideálně zdarma.

V pražské metropoli anebo v jiných velkých městech se poměrně dobře ujaly i kavárny literární, poetické či literárně kulturní. Jsou často stylově vybavené, mají originální design a kromě klasické nabídky káv z celého světa nabízí i čokoládové nápoje a často i míchané koktejly. Kromě nápojů, ale také nabízí i určité kulturní programy či autorské pořady. Uskutečňují nejrůznější vernisáže známých i neznámých umělců anebo dokonce slouží i jako galerie. Součástí poetické kavárny může být i malé specializované knihkupectví, ve kterých probíhají křty nových knih. Scházívají se v nich literáti a hudebníci, kteří vytváří velmi příjemnou atmosféru.